Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız, hasarlı binalarınız yeniden yapımı,  takviye güçlendirmesinde kullanılmak üzere Kentsel Dönüşüm Kredisi (Kira Yardımı) alabilmeniz için Bakanlıkça Lisanslandırılmış Bakanlıkça Lisanslandırılmış KURULUŞLARA başvuruda bulunarak binanıza  Deprem Risk Raporu almanız gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Nasıl Alırım?

Bakanlık Lisanslı KURULUŞCA  hazırlanmış  Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binanızın Yeniden İnşaatı / Takviye Güçlendirmesi için Bakanlık ile Anlaşmalı BANKALARA başvuruda bulunarak Kentsel Dönüşüm Kredisi alabilirsiniz. Kat malikleri kentsel dönüşüm kredisi kullanabilir. Ayrıca Riskli binada en az 1 yıl kirada olduğunu ispatlayan Kiracılar başka bir yerden konut alırken de kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Kentsel dönüşüm kredisini bildiğimiz tüm Bankalar  TC Çevre ve Şehiricilik Bakanlığı ile anlaşma sağlayarak vermektedir.  Her BANKA Bakanlıkça sübvanse edilmiş Kentsel dönüşüm kredisi kullandırmaktadır.

Nekadar Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanabilirim?

Eviniz için alabileceğiniz Bakanlıkça Sübvanse edilmiş Kentsel Dönüşüm Kredisini aşağıdaki gibi hesap edebilirsiniz.Şuanda mevcut 100 m2 bir evinizin olduğunuz düşünelim
.

Kentsel Dönüşüm Kredisi = 100 m2 x 600 TL = 60.000 TL  kullanabilirsiniz.10 dairelik ve Herbiri 100m2 olan bir Bina için Kullanılabilecek Kentsel Dönüşüm Kredisi ise;
10 daire x 100 m2 x 600 TL= 600.000 TLDikkat Edilmesi Gereken Detaylar;

  • 1 Dairenin m2 ne kadar büyük olursa olsun en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir. 200 mdaireniz için 

200 m2 x 600 = 120.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi yerine en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabiirsiniz.

  • 1 Binada 1 hak sahibinde en fazla 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi verilmektedir. 1 Binada herbiri 100 m2 olan 10 daire sahibi iseniz 10 daire x 100 m2 x 600 TL= 600.000 TL yerine en fazla 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz.

Yukarıda hesap edebileceğiniz Kentsel Dönüşüm Kredisi Bakanlıkça Sübvanse edilmiş Faiz oranları için geçerli olup; BANKALAR ek kredi kullandırabilmektedirler.

Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları ve Vadesi Nedir?

Kentsel dönüşüm veren BANKALAR müşterilerine çeşitli faiz oranları ve vade olanakları sunmaktadırlar.

Genel Olarak Kentsel Dönüşüm Kredisi:

Faiz Oranı  Güncel Mortgage faiz oranının %50 si gibi düşünülebillir.

Vade ise 24 Ay – 120 Ay

Bazı Bankalar 2 Yıl ana para ödemesiz kredi kullandırabilmektedirler.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımını Kimler Alır?

Bakanlık Lisanslı KURULUŞCA hazırlanmış  Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binanızdaki MÜLK SAHİBİPLERİ Kentsel Dönüşüm Kira yardımından yararlanabilir. Riskli yapıdaki Kiracılar 1300 TL geri ödemesiz Taşınma Yardımı alabilirler.
Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından SADECE 1 TANESİNİ KULLANABİLİRSİNİZ.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alırım?

Bakanlık Lisanslı KURULUŞCA hazırlanmış olduğu Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için Bakanlık İl Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunulur.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 18 ay için verilmekte olup aylık 650 TL ile sınırlandırılmıştır ve geri ödemesizdir.


Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından SADECE 1 TANESİNİ KULLANABİLİRSİNİZ.

 

Kentsel dönüşüm Kredisi için UZMAN TV'de yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz. Videoyu izlemek için linke tıklayabilirsiniz.

 

 

Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarımı Yönetmeliği - 13.09.2012 / Sayı: 28410

 

 

web tasarım Bydirector bydirector.com

KENTSEL DÖNÜŞÜM UZMANINDAN EĞİTİM

Sektör lideri Tektaş Kentsel Dönüşüm'ün tecrübeli uzmanları ile sektörün önemli bir ihtiycı olan "Kentsel Dönüş

üm Eğitimi"ni veriyor.

Müracaat Formu İçin Tıklayınız